Jakimi rodzajami samochodów odbywa się transport drogowy?

transport drogowy

Na naszych ulicach możemy zobaczyć wiele różnych rodzajów samochodów przeznaczonych do transportu ładunków. Różnią się one od siebie w zależności od tego, do jakiego celu mają służyć, ale transport drogowy nie mógłby obejść się bez żadnego z nich. Jakie rodzaje pojazdów są najbardziej popularne?

Samochody samowyładowcze, czyli wywrotki

transport drogowy

Są to samochody, które można załadować materiałami sypkimi np. piaskiem lub ziemią. Na miejscu docelowym przyczepa unosi się, a materiał się samoczynnie wysypuje. Organizacja transportu takim pojazdem musi też uwzględnić przygotowanie dobrego miejsca na wyładunek.

Ciągnik siodłowy do ciągnięcia naczep lub przyczep

Ten rodzaj samochodów nazywa się powszechnie po prostu tirem. To największe pojazdy przeznaczone do przewożenia ładunków po drogach. Można nimi dojechać wszędzie tam, gdzie nie może dotrzeć transport kolejowy, ofertę transportu znajdziesz tutaj sprawdź. Takie samochody służą do przewożenia na prawdę dużych ładunków. Zazwyczaj też są wykorzystywane w transporcie międzynarodowym.

Samochody skrzyniowe

Mogą mieć plandekę, ale nie muszą. Ładunek pakuje się na skrzynię. Samochody te są powszechnie używane, bo nie trzeba mieć na nie takich uprawnień jak na ciągniki siodłowe. Co ważne auta te są na tyle małe, że mogą swobodnie poruszać się po drogach miejskich. Równocześnie są na tyle pojemne, że można realizować nimi dostawy towarów i przesyłek nawet o sporych gabarytach. Są niezwykle ważne w organizacji transportu.