Forensic – audyt śledczy

Prowadzenie dochodzenia w danej sprawie to zadanie dla fachowców. To od nich zależy ostateczny wynik sprawy. Forensic to zwrot z języka angielskiego, który oznacza wszystkie zagadnienia związane z kryminalistyką. Co warto wiedzieć o tej pracy i od czego zacząć, aby móc pracować w tej branży?

Studia na kierunku analityka kryminalistyczna

To pierwszy krok do rozpoczęcia kariery zawodowej, związanej z kryminalistyką. Przede wszystkim na początek warto jest wybrać odpowiedni uniwersytet, który oferuje kierunki związane z tym zawodem. Najlepszym rozwiązaniem będzie studiowanie analityki kryminalistycznej i sądowej. Studia takie trwają z zasady 3 lata, jednak wielu studentów decyduje się na przedłużenie tego okresu i obronienie swojej pracy. Co zrobić, aby dostać się na taki kierunek? Przede wszystkim zadbać o dobry wynik z egzaminu maturalnego. Na tym kierunku pod uwagę brane są przede wszystkim przedmioty ścisłe, takie jak chemia, matematyka, fizyka i oczywiście biologia. Studenci będą także studiować prawo i poznawać zagadnienia z zakresu psychologii.

Praca w branży kryminalistycznej

Oczywiście po zakończeniu studiów warto jest podjąć się pracy w swoim zawodzie. Po takich studiach można pracować jako kryminalistyk czy kryminolog. Warto wyjaśnić te dwie definicje. Sama kryminalistyka to nauka, która głównie pomaga odnajdywać dowody przydatne w procesie dochodzenia. Opiera ona swoje badania głównie na wiedzy zakresu biologii i chemii. Obowiązkiem osoby, która pracuje w tym zawodzie jest przede wszystkim zbieranie dowodów z miejsca zbrodni, które mogą pomóc ujawnić przestępcę. Do podstawowych zadań należą także badania laboratoryjne, które wykonywane są praktycznie na porządku dziennym. Kryminologia natomiast to nauka socjologiczna. Jej głównym celem jest zrozumienie sposobu, w jaki myśli przestępca. Odnalezienie motywu popełnienia zbrodni to jedne z głównych zadań kryminologa. Jak widać, obie te dziedziny znakomicie się dopełniają i nie mogłyby bez siebie funkcjonować. Jednak warto zaznaczyć, ze praca w kryminalistyce wymaga ogromnego poświęcenia i cierpliwości. Tutaj nawet mały błąd może mieć znaczący wpływ na dalsze prowadzenie śledztwa.

Zwrot forensic jest znany głównie osobom, którym temat kryminalistyki nie jest obcy. Studiowanie odpowiedniego kierunku może pomóc w drodze na szczyt, dlatego warto zadbać o swoją przyszłość już na początku. Analityka kryminalistyczna to bardzo dobry kierunek, który pomoże znaleźć wyjątkowo dobrze płatną pracę w branży kryminalistycznej.