Przestrzeń laboratoryjna to miejsce w którym panują wyjątkowo specyficzne warunki. Ze względu na jego przeznaczenie, jakim są badania nad rożnego rodzaju substancjami i nie tylko, wymaga się, aby również asortyment który się w nim znajduje był przeznaczony specjalnie do tego celu. Właśnie z taka myślą stworzono armaturę laboratoryjną.
Stanowisko do mycia
Niezwykle ważnym miejscem w przestrzeni laboratoryjnej jest stanowisko używane do mycia. Pełni on ważna role głównie ze względu na to, że pozwala na utrzymanie czystości miejsca pracy, co w przypadku takiego środowiska jest bardzo istotne. Armatura laboratoryjna, różni się jednak od klasycznego wyposażenie używanego np. w lokalach mieszkalnych. Ze względu na stały kontakt z silnymi środkami chemicznymi, wykonana musi być z trwałych odpornych na te substancje materiałów.
Elementy składowe
W skład kompletu armatury laboratoryjnej wchodzi:
- bateria
- zawór
- wylewka
Bateria klasycznie montowana jest do blatu dwu lub jednokomorowego, jej uzupełnieniem są wylewki. Dzięki dołączeniu ich do baterii możliwe jest podłączenie dodatkowego wężyka. Zawory laboratoryjne to natomiast element, który pozwala regulować ewentualne substancje np. gazy co w znacznym stopniu zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo.
Odpowiedni dobór sprzętu, znajdującego się w części przeznaczonej do mycia na terenie laboratorium to bardzo ważna kwestia. Z tego właśnie powodu powstała armatura, która dedykowana jest do użytku właśnie w takim środowisku. Jest ona nie tylko odporna na mocne chemikalia, promieniowanie UV i wysoką temperaturę. Odpowiednio dobrana zapewnia również bezpieczeństwo pracowników.